طرح ساج سامانه آموزش الکترونیک ازدواج جوانان

طرح ساج از طرح های متروک وزرات ورزش و جوانان که از سال 1388 آغاز و در اوایل دهه نود رها شد .

مهرداد بذرپاش رئیس سازمان ملی جوانان،  با اشاره به این که باید قبل، هنگام و بعد از تشکیل خانواده، به آموزش مهارت های زندگی توجه ویژه شود، تصریح کرد: ۵۰ درصد از طلاق ها، به علت نداشتن آگاهی در زمینه اداره زندگی و نبود تعامل میان اعضای خانواده است.  سامانه آموزش ازدواج جوانان بر اساس برنامه های دولت در ارائه تسهیلات به جوانان ایجاد شده است، و برای استفاده جوانان از سامانه آموزش ازدواج، کارت های اعتباری به آنان داده می شود، وی افزود: به اعضای این سامانه، بسته های آموزشی نیز ارائه می شود.

محسن زنگنه مجری طرح سامانه آموزش ازدواج جوانان نیز در مراسم آغاز به کار این سامانه گفت : ۷۰ سرفصل آموزشی درباره دوران قبل از ازدواج دراین سامانه درنظر گرفته شده است . احراز شرایط ازدواج ، مشکلات و موانع ازدواج و راه کارها ، مقدمات ازدواج ، رفع موانع ازدواج ، عزم و اراده در ازدواج ، معیارها و ملاک های انتخاب همسر ، روش های آشنایی ، آداب خواستگاری و تحقیق از سرفصل های آموزشی دوره های قبل از ازدواج این سامانه است . جوانان شرکت کننده در دوره های آموزشی این سامانه همچنین با مسائلی درباره ازدواج ، علل افزایش سن ازدواج ، مهریه ، نامزدی ، خرید ، مراسم و دوران عقد ، جهیزیه ، مسکن ، مراسم عروسی و دوران آغازین زندگی مشترک آشنا می شوند .

حسين اكبري مدير سامانه آموزش ازدواج جوانان(ساج)درسال 1390،  در مورد پيشينه سامانه آموزش ازدواج جوانان كه از سال 1388 در جشنواره زوج خوشبخت ايراني و با حمايت‌هاي سازمان ملي جوانان سابق فعاليت خود را آغاز كرد، گفت: قشر وسيعي از جوانان كشور در آستانه ازدواج قرار دارند و با توجه به آمارها مبني بر عدم آموزش لازم پيش از ازدواج اين سامانه در سه بخش پيش، حين و پس از ازدواج كلاس‌هايي را به طور مجازي در درگاه اينترنتي www.saj.ir برگزار مي‌كند. اكبري اضافه كرد: بايد براي مسئولين دغدغه ايجاد شود تا پس از تعريف يك پروژه آن را رها نكرده و به سراغ پروژه‌هاي جديد نروند.

 

نوع اطلاعات
طرح ها و برنامه ها