طرح روشنا

طرح تربیتی روشنا 

طرح تربیتی روشنا (حضور روحانی مجرب و مهذب در مدارس استعدادهای درخشان ):‌این طرح با همکاری معاونت تبلیغ حوزه‌های علمیه در استان‌ها و سازمان تبلیغات اسلامی از سال تحصیلی 90-91 تاکنون به منظور بصیرت بخشی و مصونیت آفرینی در زمینه‌های گوناگون اخلاقی،‌اجتماعی،‌فرهنگی و سیاسی اجرا شده است .

در برنامه‌های نظارتی و بازدید از مدارس استعدادهای درخشان اجرای فعالیت‌‌های پرورشی و تربیتی ماندگار و اثرگذار و ویژه، مورد انتظار و مطالبه این مرکز است. علاوه بر فعالیت‌های فوق برنامه و برنامه‌های معاونت پرورشی،‌فعالیت‌های متنوع فوق برنامه و پژوهشی در این مدارس طراحی و اجرا شده است که به برخی از موارد شاخص آنها نظیر اجرای همایش‌‌های کشوری « نگاهی نو به نماز»، «‌مشق عشق»،‌« رکعتی عشق»،‌ « برگزاری جشن‌های تکلیف برای دانش‌آموزان پسر»،‌ « دیدار با مراجع و علما»،‌ « اجرای مناسبت‌های ملی و مذهبی خاص با محوریت دانش‌آموزان» و... می‌توان اشاره کرد.

در سند کلیات نظام تربیت استعدادهای برتر که در نهصد و چهارمین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش مورخ 93.09.03 به تصویب رسیده است،‌ارتقای معرفت و تربیت دینی،‌اعتلای هویت اسلامی و ایرانی و تقویت دلبستگی ملی دانش آموزان به عنوان یکی از مهترین اهداف در تربیت صاحبان استعدادهای برتر در نظر گرفته شده است. همچنین در ماده 5 سند مزبور تدوین برنامه‌های مناسب در تمام ساحت‌های تربیتی با استفاده از ظرفیت مشارکت‌های دولتی و غیردولتی به ویژه دستگاه‌ها،‌مساجد،‌کانون‌های فرهنگی و تربیتی، حوزه‌های علمیه و ... به عنوان یکی از راهکارهای ده‌گانه در دستور کار وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته است.
در پایان همانگونه که در اسناد فرادستی از جمله مبانی نظری سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به روشنی تصریح شده است، تنها آموزش و پرورش متولی نیست و خانواده‌ها،‌رسانه‌ها و دیگر نهادهای مختلف فرهنگی در امر مهم و خطیر پرورش و تربیت دانش‌آموزان نقش اساسی برعهده دارند. انتظار است این گونه موضع گیری‌ها و اظهار نظرها بر پایه مطالعات پژوهشی  و میدانی باشد.

سازمان استعدادهای درخشان در راستای اجرای راهکارهای 2-1"تدوین برنامه عملیاتی در راستای ترویج، تقویت مستمر و تحکیم فضایل اخلاقی در محیط¬های تربیتی" و 4-2 "تقویت ایمان، بصیرت دینی و باور به ارزش¬های اسلامی"، طرح روشنا را به عنوان یک فعالیت فوق برنامه در مدارس استعدادهای درخشان اجرا می کند.

روحانیون مجری طرح روشنا پس از تأیید توسط معاونت تبلیغ حوزه های علمیه و انجام مصاحبه های تخصصی توسط مجمع مرکزی طرح روشنا، در دوره های آموزشی ویژه با هدف ارتقا سطح علمی ‌و مهارتی در پاسخگویی به سوالات و ارتباط مؤثر با دانش آموزان شرکت خواهد کرد.

پس از آن با هدف تقویت باورهای دینی،‌ رشد مهارت ‌دین‌پژوهی و قرآن‌پژوهی، رشد معنویت و اخلاق، شناسایی و هدایت دانش‌آموز‌ان مستعد و علاقمند به مطالعات و پژوهش­های دینی، معارفی و قرآنی، کمک به ایجاد فضای شاد و غنی مذهبی در فعالیت‌های فوق‌برنامه پرورشی، به مدارس استعدادهای درخشان سراسر کشور اعزام خواهند شد.

شایان ذکر است روحانیون مجری طرح روشنا وظایفی نظیر:

شناسایی دقیق علاقمندان و دانش‌آموز‌ان مستعد در مباحث فلسفه و کلام؛

هماهنگی با معاونت پرورشی و دعوت از اساتید مؤسسه آستان قدس رضوی و مؤسسات مورد تأیید ستاد جهت پاسخگویی به سؤالات عقیدتی دانش‌آموز‌ان؛

تهیه محتوای مجازی جهت مسئله‌محور کردن ذهن دانش‌آموز‌ان و ترغیب ایشان به شرکت در دوره­های بی­نهایت؛

برگزاری نماز،

تشکیل جلسات پرسش و پاسخ احکام و عقاید

ایجاد حلقه­ های تفکر(کارسوق مباحثه و تفکر) با محوریت دوره‌های متمرکز پرورشی، برترین آرزوهای دوره بی‌نهایت و کتاب­های شهید مطهری؛

شناسایی دقیق دانش‌آموز‌ان علاقمند و مستعد در رشته‌های قرآنی شامل حفظ و قرائت و مفاهیم؛

شناسایی دانش‌آموز‌ان هنرمند در رشته‌های تولید محتوای مجازی و همکاری با معلم هنر در ساخت تولیدات رسانه‌ای با محوریت موضوعات طرح شده در کنگره قرآنی؛

همراهی با معاون پرورشی و دبیر دینی و قرآن در انجام پژوهش،

نیازسنجی و شناسایی دغدغه‌های اعتقادی و کلامی دانش‌آموز‌ان در مدرسه و شهر خود در مباحث اعتقادی و قرآنی و ارسال آن به مجمع روشنا را در مدت زمان حضور خود در مدرسه بر عهده خواهند داشت.

گفتنی است که این طرح با همکاری "ستاد همکاری های حوزه های علمیه و آموزش و پرورش" و "معاونت تبلیغ حوزه های علمیه" هر ساله در سطح مدارس استعدادهای درخشان برگزار می شود.

نوع اطلاعات
طرح ها و برنامه ها