هجرت امام رضا(ع) ایران را پایگاه تشیع کرد

هجرت امام رضا(ع) ایران را پایگاه تشیع کرد

قبل از امام رضا(ع) معرفت به اهل بیت(ع) خیلی سطحی و کم بود و معمولاً خواص این معرفت را داشتند. لذا بعد از امام رضا (ع) شیعه قابلیت پیدا کرد که زیارت جامعه کبیره را درک کند.
عقیق: مراسم جشن ایام میلاد امام رضا(ع) با سخنرانی حجت الاسلام عالی,شعرخوانی محمدحسن فیضی و محمود حبیبی کسبی و مداحی حاج مجید شعبانی,حاج محسن عرب خالقی و کربلایی محمدرضا دولابی در هیئت الزهرا(س) برگزار شد.
در ادامه گزیده ای از سخنان حجت الاسلام عالی را بخوانید:
_ اسم ها و القاب معصومین از طرف خداوند برایشان در نظر گرفته شده است و هر کدام از اسماء و القاب اشاره به یک شأن و مأموریت و یکی از خصوصیات  اهل بیت برمی گردد. یکی از القاب پیامبر ابوالقاسم است که خداوند متعال این کنیه را به پیامبر داده بودند که به معنای تقسیم کننده رحمت می باشد.
_ امیرالمؤمنین لقب حضرت علی(ع) است که فقط لقب اختصاصی ایشان می باشد. هر کدام از ائمه امیرمؤمنان بودند ولی اجازه نمی دادند که با این لقب صدایشان بزنند. فاطمه(س) یعنی قطع کننده که در روایت است که حضرت فاطمه(س) قطع کننده شیعه از آتش جهنم می باشد. کسی که می خواهد در این عالم به مقام و خشنودی برسد باید متوسل به امام رضا (ع) شود. مقام رضا بالاترین مقام یک عبد است که نسبت به ربوبیت و عبودیت خداوند در این عالم راضی باشد.
_ در کارهای محوری و شاخص معصومین نکته و لایه های عمیق و اسراری وجود داشته که شاید در زمان خودشان معلوم نبوده که چرا این کارها را کرده اند و حتی بعضی از آنها باید دنیا بگذرد و آخرت برسد تا اسرار کار ایشان معلوم شود. بعد از چند قرن الان تازه بعضی از فوائد قیام سیدالشهدا برای ما روشن شده است و بعضی از فوائد قیام سیدالشهدا در قیامت معلوم می شود.
_ محوری ترین کار امام رضا(ع) هجرت ایشان و قبول ولیعهدی مأمون بود. به ایران آمدن وجود مقدس امام رضا (ع)  حداقل تا الان دو فایده برای داشت. اولین فایده آن این بود که ایران را پایگاه بزرگ و شاید پایتخت شیعه کرد. با آمدن امام رضا(ع) به ایران تحول صورت گرفت و کاری کردند که بنی عباس از ایران بیرون بروند. ایران را از موانع خالی کردند تا شیعه رشد کنند.
_ بعد از هجرت امام رضا(ع) دو هجرت حضرت معصومه (س) و هجرت شاه چراغ (ع) مکمل هجرت امام رضا(ع) شدند. و هر کدام از این امامزاده ها کانون رشد تشیع شدند. امام رضا(ع) چون آخر تاریخ را می بیند و می داند که ایرانی ها باید زمینه ساز ظهور باشند ایران را پایتخت شیعه کردند.
_ دومین کاری که امام رضا(ع) با آمدن به ایران کردند این بود که ایشان معارف امامت و ولایت را عمیق کردند و گسترش دادند.قبل از امام رضا(ع) معرفت به اهل بیت(ع) خیلی سطحی و کم بود و معمولاً خواص این معرفت را داشتند. لذا بعد از امام رضا (ع) شیعه قابلیت پیدا کرد که زیارت جامعه کبیره را درک کند. زیارت جامعه کبیره را هر کسی نمی تواند هضم کند. این رشد شیعه است.
_ هر روز یک سلام به امام رضا(ع) و امام حسین(ع) و امام زمان(عج) داشته باشید. سلام به امام حسین(ع) به دلیل این است که دین داری ما مدیون امام حسین است. سلام به امام رضا به دلیل این است که دین خاص به امام رضا(ع) داریم و امام رضا(ع) هست که سایه اش بر سر ایران است. سلام به امام زمان(عج) به دلیل این است که ایشان امام حی و زنده ما می باشد.
_ زیارت امام رضا(ع) یکی از زیارتهای عجیب و غریب است و بدون دلیل نیست که به ایشان امام رئوف می گویند چون مهربانی امام رضا(ع) را به عینه می بینیم. 
 

آثار نوشتاری

ارسال پیام