کدام کتاب به دستور امام زمان نوشته شد؟

کدام کتاب به دستور امام زمان نوشته شد؟

استاد حوزه علمیه قم گفت: از محورهای مهم مهدویت سخن از تكالیف مسلمانان خصوصا شیعیان، در عصر غیبت است.
عقیق:حجت الاسلام و المسلمین حسین گنجی در جمع نمازگزاران و مجاوران مسجد مقدس جمکران اظهارداشت: عمل منتظران به وظایفشان بحثی است كه جنبه ی كاربردی داشته و می تواند در صورت عمل به آن تكالیف، تحولی عظیم در جامعه ی اسلامی ایجاد كرده، موجب نجات مردم از ضلالت و مرگ جاهلیت شود.
این مبلغ حوزه علمیه قم به منابعی مفید برای استفاده عموم به منظور آشنایی با وظایف خود اشاره کرد و افزود: كتاب «تكالیف الانام فی ز من غیبه الامام»، از شیخ علی اكبر همدانى، كتاب «وظائف الأنام فی غیبه الامام»، از محمدتقی اصفهانی است.
حجت الاسلام گنجی ادامه داد: نسخه فارسی آن گسترده تر از آن كتابی است كه ایشان به لغت عربی نوشته و نام آن را به سفارش امام زمان علیه السلام «مكیال المكارم فی فوائد الدعاء للقائم» گزارده است.
سخنران مسجد مقدس جمکران ادامه داد: کتاب مکیال المکارم نوشته این عالم وارسته نکات ارزشمندی را پیرامون شرح وظایف منتظران حضرت به رشته تحریر درآورده است و آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در مقدمه و مقاله ای در ابتدای کتاب "من لهذا العالم" عنوان داشته اند؛ کتاب مکیال المکارم در زمینه مهدویت و دعا پیرامون حضرت حجت(عج) بی نظیر و وظایف شیعیان نسبت به حضرت را مفصّل مورد بحث قرار داده است.
حجت الاسلام والمسلمین گنجی با اشاره به برخی از وظایف بیان شده در این کتاب ارزشنمد، اظهارداشت: دعا برای امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف برای کسب معرفت حضرت است.
وی ادامه داد: ائمه هدی علیهم السلام همواره بر این مهم تکیه داشته اند.امام صادق(ع) دعایی به "زراره" تعلیم کرده و می فرمایند : «... اگر زمان غیبت را درک کردی چنین دعا کن: اللهم عرفنی نفسک فإنک إن لم تعرفنی نفسک لم أعرف نبیک. اللهم عرفنی رسولک فإنک إن لم تعرفنی رسولک لم أعرف حجتک. اللهم عرفنی حجتک فإنک إن لم تعرفنی حجتک ضللت عن دینی» (منتخب الاثر ـ آیت الله صافی گلپایگانی حدیث 1 ص 501 ـ به نقل از غیبت نعمانی، کافی، کمال الدین) همچنین دعاهای دیگری که در کتب ادعیه و زیارات بدان اشاره شده، خصوصا دعای معروف «اللهم کن لولیک الحجه ابن الحسن ... » که بحمدالله در بین جامعه شیعه بسیار معروف و مشهور است.
وی،  شناخت صفات و سیره امام علیه السلام را وظیفه دیگر منتظران دانست و افزوند: بدیهی است که یک عاشق دلباخته امام و یک منتظر حقیقی باید بداند که محبوبش از چه صفاتی برخوردار بوده، و چه سیره و روشی را در زندگی و سایر شئونات آن دارد.
حجت الاسلام گنجی ادامه داد: رعایت ادب در همه موارد مساله مهمی است که باید توسط منتظران رعایت شود چرا که امامی که واجب الاطاعه و حجت خدا بر تمامی اهل زمین است، نامش محترم و یادش بسیار گرامی است. او پیشوای همه و چشم بینای خدا در بین مخلوقات اوست. روزی اهل زمین به یُمنِ وجود ایشان است و هر کس که به مرتبه ای از مراتب کمال می رسد از پرتو عنایات حضرت حق است که از مسیر امامت به ما رسیده است.
وی در بخش دیگری از سخنانش "عشق و علاقه نسبت به حضرت" را وظیفه دیگر منتظران نامید و گفت: مرحوم سیدعبدالکریم کفاش، هفته ای یک مرتبه به محضر آن حضرت مشرف می شد. او در ری در جوار حضرت عبدالعظیم حسنی می زیست. در یکی از تشرفاتش، حضرت از او می پرسند: سیدعبدالکریم! اگر ما را نبینی چه خواهد شد؟ پاسخ می دهد: آقا حتما می میرم. حضرت در پاسخ فرمودند: «اگر چنین نبودی ما را نمی دیدی».
محقق حوزه علمیه قم بیان داشت: علاقه مند کردن دیگران به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف یکی دیگر از ویژگی هاست، طبیعی است که هر کس به چیزی علاقمند باشد درصدد تبلیغ و ترویج آن برآمده و آنرا به دیگران معرفی خواهد کرد، چه رسد به اینکه وجود مقدس خاتم الاوصیا عجل الله تعالی فرجه الشریف باشد.
حجت الاسلام گنجی  گفت:" انتظار فرج"، " اظهار علاقه وافر برای ملاقات با آنحضرت"، " ذکر فضائل و مناقب آنحضرت، و شرکت در مجالس امام شناسی"، " صدقه برای سلامتی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف"، " توسل"، "بجا آوردن حج و عمره و زیارت مشاهد مشرفه به نیابت از امام(عج)"، " استغاثه به وجود مقدس امام (عج)"، " تجدید بیعت با امام(عج) " و... از جمله برخی از وظایف منتتظران در دوران غیبت می باشد.
حجت الاسلام والمسلمین گنجی در پایان بیان داشت: براساس پاره ای از روایات، تجدید بیعت بعد از هر نماز واجب و یا در هر جمعه مستحب است و در روایتی از امام صادق علیه السلام نقل شده که «هر کس بعد از نماز صبح و بعد از نماز ظهر بگوید: " اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم"، نمی میرد مگر آنکه حضرت را ببیند و بشناسد.»(بحارالانوار، ج 86، ص 77، باب 39)
منبع:حوزه

 

آثار نوشتاری

ارسال پیام